Dovolenou jako z francouzského filmu lze zažít na Azurovém pobřeží. Azurové pobřeží v jižní Francii láká nejen turisty dychtící po celebritách show byznysu, slunci a koupání. Je tu i velké množství památek a muzeí moderního umění, věnovaných těm, kteří tady pobývali část svého života. Významná letoviska jsou Menton, Monako, Nice, Antibes, Cannes, Fréjus a Saint-Tropez.
Obsah článku
Azurové pobřeží? Proč ne!
Při sledování starších filmů z francouzské Riviéry nás mnohdy napadlo, jaká by asi byla dovolená na Azurovém pobřeží? Odpověď zní: Krásná. A hlavně ne nedostupná.

Není třeba mít ze třpytné destinace nějaké obavy. Na Azurové pobřeží se klidně můžeme vydat. I v těch nejslavnějších letoviscích lze najít příjemné ubytování za rozumnou cenu stejně jako restaurace a kavárničky, kde se našinec nebude děsit při pohledu na jídelní a nápojový lístek.
- Nejrychlejší trasa na Azurové pobřeží vede z Česka přes Rakousko, Veronu, Janov.
- Významná letoviska jsou Menton, Monako, Nice, Antibes, Cannes, Fréjus a Saint-Tropez.
Azurové pobřeží: Co místo, to perla
Krása přírody Azurového pobřeží sem přitahovala tak skvělé malíře, jako byl Henri Matisse, Marc Chagall, Claude Monet nebo Pablo Picasso. Ten posledně jmenovaný má v Antibes muzeum, které vystavuje jeho díla stvořená v tomto kraji a také některé práce jeho současníků. Samo muzeum v obnoveném hradu nad mořem je uměleckým dílem.
- Antibes je jedním z mála míst na Azurovém pobřeží, která si stále zachovávají typickou provensálskou atmosféru.
- Pokud mají turisté chuť na návštěvu muzea nebo na relaxaci na pláži, mohou zajet do mořského parku Marineland, který patří k největším v Evropě.
- Dalším ze světově proslulých letovisek je Cannes, známé díky každoročnímu filmovému festivalu, který se koná v květnu. Přes den se většina návštěvníků opaluje na písčitých plážích vedle Festivalového paláce. Nedaleko od je známý park s otisky dlaní slavných umělců. Večer se přesouvá život z pláží do nesčetných nočních klubů a diskoték. Návštěvníci mohou zajít zkusit štěstí do kasina. Vstup v šortkách není povolen.
- Ještě trochu exkluzívnější než Cannes je městečko známé z četnických komedií: Saint-Tropez.
- Největším městem Riviéry jsou mondénní lázně Nice.
- Také milovníci umění zde jsou nasprávném místě – Musée Matisse, Musée National Marc Chagal, Musée des Beaux-Arts, Musée d´Art Moderne et d´Art Contemporain.
Speciality Azurového pobřeží
I gurmáni si na Azurovém pobřeží přijdou na své. Zdejší kuchyně je vyhlášená. Mezi speciality patří bouillabaisse (polévka z mořských ryb a korýšů), couscous a pissaladi é re (koláč s olivami, cibulí a sardelkami.) Nezapomínejte, že jste ve Francii – zemi nejlepších vín. Zapíjet místní speciality limonádou by bylo skoro až “hříchem”.
Dřív než slavné hvězdy zde byli mnichové
Za svůj vznik vděčí Cannes mnichům benediktinům, kteří přicházeli osidlovat zdejší území. Zpočátku, to ještě bylo pobřeží pusté, se mniši vedení biskupem Honoratem usídlili na Lerinských ostrovech naproti dnešnímu městu. Zde založili klášter, který je na menším ostrově St. Honorata dosud. S tím rozdílem, že dnes to již nejsou benediktini, ale cisterciáci, kteří kromě rozjímání vyrábějí znamenité likéry známé po celé Francii.
- Honorat měl sestru Margeritu a podle ní je pojmenován větší vedlejší ostrov. Margerita se na něm usadila se svou družinou křesťanských panen.
- Teprve po zabydlení ostrovů byla založena rybářská vesnice na pobřeží. Začátkem pátého století byla po-stavena i strážní věž, i proto až do roku 1834 bylo Cannes rybářským přístavem.
- Jeho proměně v lázně napomohla nedaleká Nice, kde v té době řádila cholera. Do Cannes tehdy dík příjemnému zimnímu podnebí začala přijíždět anglická aristokracie, která nechtěla trávit nevlídnou zimu doma.
- Po druhé světové válce se stalo již vyhledávaným letoviskem pro své dlouhé písečné pláže.
Foto: Azurové pobřeží, Nice (pixabay.com)