Bordeaux je město, kde bychom si skoro přáli dostat na uvítanou pohárek vína. Víno k Bordeaux jednoznačně patří. Toto hlavní město departementu Gironde v regionu Aquitaine na jihozápadě Francie je nejen centrem neznámější vinařské oblasti. Ale je to rovněž důležitý přístav, sídlo univerzit a místo působení moderního průmyslu. Historické centrum Bordeaux bylo zapsáno do seznamu světového dědictví UNESCO. Bordeaux proto ve všech ohledech stojí za návštěvu.

Bordeaux není jen víno

Francouzské město Bordeaux  proslulo víny, která patří k nejlepším na světě. Jako hlavní město departementu Gironde v regionu Aquitaine má v metropolitní oblasti v roce 2008 milion obyvatel. Přes dlouhou historii je Bordeaux  moderním městem s živou univerzitní komunitou – ve městě studuje na šedesát tisíc studentů (univerzitní kampus je největší ve Francii). V bývalých docích bylo v poslední době zbudováno mnoho kaváren, muzeí, zahrad a míst k oddychu. Bordeaux není jen víno.

Bordeaux, „Malá Paříž“

Bordeaux, Francie

Bordeaux je považováno za velmi tolerantní a uvolněné místo – nikdo se nezajímá o víru, politickou ani sexuální orientaci druhých. Kulturní, umělecké a hudební scény jsou velmi živé. Město bylo dlouho ovládáno angličtinou, což je důvod, proč se říká, že Bordeaux má „anglický vkus“.

Bordeaux je také často nazýváno „Malou Paříží“ a soupeření mezi „Bordelais“ (lidé z Bordeaux) a „Parisiens“ je stále živým předmět. I cizinci se s ním mnohdy setkají, třebaže někdy nechápou podstatu narážek a “sporů”. Centrum města si uchovalo své tradiční kamenné domy a rafinovaně postavené terasy, což podobu s Paříží umocňuje

 • Bordeaux je ovšem od Paříže vzdáleno asi 500 kilometrů na jihozápad.

Bordeaux je rovinaté město postavené na břehu řeky Garonne. Je to rozlohou největší francouzské město,  a zároveň jedno největších v Evropě. Rozlohu města vysvětluje slabé podloží, kvůli němuž nemohou být ve městě stavěny výškové budovy. Řeka Garonne  se asi 12 kilometrů za městem stéká s řekou Dordogne a jejich ústí je největší v Evropě.

Po Bordeaux na kole

Centrum města  leží západně a jižně od řeky Garonne. Na východě je několik vršků – jsou jediné v okolí. Tyto kopce vyznačují začátek průmyslové zóny a předměstí. Bordeaux patří mezi ekonomicky nejdynamičtější města ve Francii. Moderní budovy se nacházejí na západě (administrativní centrum) a na jihu města (univerzity).

Jelikož se jedná o rovinaté město, nabízejí vynikající způsob dopravy jízdní kola. Město má více než 580 kilometrů cyklistických tras.

Nejznámější památky Bordeaux

 • Barokní dominikánský kostel Notre-Dame z konce 17. století
 • Gotická basilika Saint-Michel z 15.-16. století s volně stojící věží o výšce 114 m
 • Justiční palác, historická budova s moderní přístavbou z roku 1998, architekt Richard Rogers
 • Katedrála Saint-André, jednolodní románská stavba se dvěma věžemi, v gotice rozšířená. Délkou lodi 127 m patří mezi největší románské stavby.
 • Kostel Saint-Seurin ze 13. století a galo-románskou kryptou
 • La grosse cloche, věž s mohutným zvonem o váze téměř osm tun
 • Palais Gallien, zřícenina římského amfiteátru pro 15 tisíc diváků ze 3. století
 • Palais Rohan z roku 1783, od roku 1835 radnice
 • Porte Caillhau, městská brána z konce 15. století
 • Románský kostel Saint-Bruno
 • Románský kostel Sainte-Croix z 12. století, v 19. století obnovený
 • Velká synagoga z konce 19. století
 • Velké divadlo v klasicistickém slohu z roku 1780.

 

Foto: Bordeaux, Francie (pixabay.com)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.