Cannes. Francouzská Riviéra, Azurové pobřeží, město filmových festivalů, hvězd a červených koberců, dovolená celebrit z celého světa. Tak to jsou asociace, které se vybaví ve spojitost s jménem tohoto světoznámého francouzského letoviska. Ale dovolená v Cannes je v současné době dostupná i pro našince z českomoravských luhů, hájů a hor. Jen je třeba rozmyslet se včas – a dobře plánovat. Například v době filmového festivalu je zájem o Cannes opravu velký. Jenže Cannes nejdou jen festivaly.

Z rybářského přístavu mondénní letovisko

Cannes, druhé největší město francouzské Riviéry čili Azurového pobřeží, nemá příliš bohatou historii. Až do roku 1834 bylo pouhým rybářským přístavem.

Cannes, Francie

O věhlas Cannes se postaral anglický lord Brougham, jenž si v době, kdy v Nice vypukla cholera, vystavěl v nedalekém Cannes své sídlo a až do konce života tam jezdil.

Jeho příkladu následovala ostatní britská šlechta a Cannes se postupně stalo mondénním lázeňským střediskem pro zimní sezónu.

Teprve po druhé světové válce byly zde uměle rozšířeny písečné pláže a Cannes se stalo i letoviskem.

Petanque ve světle ohňostrojů

Město je charakteristické svým rušným nočním životem a také kulturním vyžitím. Ve světě proslulo především pořádáním různých festivalů. Kromě nejznámějšího filmového (květen) je to například atraktivní festival zábavné pyrotechniky (srpen), pokaždé doprovázený velkými ohňostroji.

Na každém místě se tu setkáme i s typickou francouzskou hrou petanque, který pronikl už i k nám. Principem hry je na tři pokusy trefit se těžkou malou koulí co nejblíž malé kuličce. Něco jako naše „čára“.

Sice bezpečno, ale…

Obyvatelé jižní Francie jsou velice srdeční a klidní lidé. Turista vůbec nepozná, že „domorodci“  žijící v Cannes jsou považováni za „nafoukance“. To je jen takové francouzské „hašteření“.

 • Celá oblast Azurového pobřeží je vyhledávaným turistickým místem, což s sebou nese i jisté riziko drobných krádeží. Je proto lepší dávat si pozor na kabelky či fotoaparáty přes rameno a volně odložené věci v automobilech. Krádeže na pokojích nejsou časté.

Doprava z Cannes

Z Cannes je poměrně snadné pohybovat se po celém Azurovém pobřeží, neboť po něm vede železnice. Ta je nejpohodlnějším a zároveň nejlevnějším způsobem přepravy v této oblasti. Z Cannes se lze dostat přes Antibes, Nice, Monako až do italské Ventimiglie.

 • Další možností cestování po kraji je autobusová doprava, která však všude nemá zastávku.
 •  Po Cannes se lze pohybovat
 • Při dopravě vlastním vozem je Cannes dostupné po dálnici A7, vedoucí přes Azurové pobřeží, ve vrcholné sezóně je však tato oblast značně neprůjezdná.

Nákupy a ubytování v Cannes

Nákupy na Azurovém pobřeží vyjdou nejlevněji v supermarketech, kde ceny běžných potravin jsou přibližně stejné jako v České republice. Otevírací doba v letní sezóně je ve všední dny od 8.00 do 20.00 hodin. Nákupy v malých obchodech jsou o něco dražší.

 • Pošty a banky mají otevřeno pouze ve všední dny (9.00 až 17.00 hodin).

Většina hotelů má ve Francii, a zejména v Cannes, velmi dobrou úroveň, jedná se však o poměrně nákladný způsob ubytování.

 • Zajímavou alternativou ubytování jsou tak zvané rezidence, v nichž je ubytování zajištěno v perfektně vybavených apartmánech.
 • Nejlevnějším ubytováním i na Riviéře jsou hotely F1 či v kempech.

Vždy je však lepší cestovat na místo s již zajištěným ubytováním, na Azurovém pobřeží totiž není zvykem ubytovávat v soukromí.

Cannes: Výlety do okolí

Většina návštěvníků chce při návštěvě cizí země vedle odpočívání na plážích i vidět něco neznámého. Cannes není příliš bohaté na historické památky (výjimkou je starobylý hrad z 11. století na hoře Le Suquet, starý rybářský přístav a kaple sv. Anny), proto vhodnější k výletům jsou Lerinské ostrovy.

 • Na ostrově Ste-Marguerite je středověká pevnost ze 17. století, která sloužila jako státní vězení a byl zde internován i proslulý „muž se železnou maskou“. Dnes je tu mořské muzeum.
 • Ostrov St-Honorat patří církevnímu řádu, jehož mniši zde žijí asketickým životem a vyrábějí mimo jiné likér Lerina.
 • Další možností k výletu je Verdonský kaňon, v mnohém připomínající proslulé americké kaňony,
 • nebo hlavní město parfémů Grasse, proslulé jejich výrobou,
 • či přímo Monacké knížectví, ležící od Cannes asi jednu hodinu jízdy autem.

Foto: Cannes (pixabay.com)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.