Od roku 1992 už evropští milovníci světa animovaných pohádek nemusejí toužit po návštěvě Disneylandu v Kalifornii. Jejich přání se stalo splnitelnější. Nedaleko Paříže byl vystavěno a pro vežejnost otevřeno obdobné zařízení dyseyovského střihu – Disneyland Paris, kterou provozuje společnost Euro Disney S.C.A. Navštívit Disneyland poblíž Paříže může být zajímavým zpestřením dovolené ve Francii, zejména pro rodiny s dětmi.

Cesta do EuroDisneylandu

Do EuroDisneylandu v Marne-la-Vallée se turisté dostanou snadno z Paříže. Park se nachází asi 30 kilometrů od centra hlavního města, pět kilometrů z jeho předměstí. Je možno cestovat nadzemní dráhou RER, linkou A4. Stanice Marne-la-Vallée Chessy/Disneyland je v bezprostřední blízkosti zařízení.

Kdyby někdo chtěl navštívit EuroDisneyland hned po přistání v Paříži, může pro přesun využít kyvadlový autobus přímo od letiště. Autobusy jsou označené názvem parku, jízdné stojí 14 euro (údaj 2017).

Při cestě autem je třeba najet na dálnici A4 směrem Paříž a využít výjezd 14. Do místa navedou cedule s Mickey Mousem. Cestu je dobré “nastudovat” podle automapy předem.

  • Při plánování je třeba počítat s tím, že návštěva EuroDisneylandu v Marne-la-Vallée zabere celý den. Dokonce bývá doporučována návštěva několikadenní (k takové jsou i cenově výhodnější několikadenní vstupenky).

Ceny vstupného do EuroDisneylandu

Jeden den v Disneylandu
Jeden park
Děti od 3 do 11 let                 43 eura
Osoby starší 12 let                 51 eura
Oba parky
Děti od 3 do 11 let                 54 eura
Osoby starší 12 let                 62 eura
Dva dny v Disneylandu
Oba parky
Děti od 3 do 11 let                 95 euro
Osoby starší 12 let                112 euro
Tři dny v Disneylandu
Oba parky
Děti od 3 do 11 let               118 euro
Osoby starší 12 let                139 euro

Otevírací doba, orientační časy

Otevírací doba Disneylandu není ve všechny dny stejná. Může se měnit v určité dny, státní svátky, podle turistické sezony. Může být kratší nebo delší. Přesný čas pro konkrétní den lze najít na oficiálnách webových stránkách. Orientačně lze počítat s otevírací dobou:

  • Pondělí – Pátek: 10.00 – 19.00 hodin
  • Sobota: 10.00 – 22.00 hodin
  • Neděle: 10.00 – 21.00 hodin

Vstupenky lze koupit i elektronicky předem nebo na některých prodejnách místech (například i v některé české cestovní kanceláři, která má Disneyland ve svém porfóliu).

Rezervace vstupu na aktrakce

Aby návštěvníci nestrávili zbytečný čas čekáním na vstup do některých atrakcí, je v parku zřízen systém přihlašování se. U pokladny si návštěvník může vyzvednout tak zvaný FastPass. Pak vyhledá automat u konkrétní atrakce, vloží lístek a systém mu vyznačí přesný čas, kdy s ním bude počítáno. Mezitím se návštěvník může podívat někam jinam.Když se vrátí ve vyznačenou dobu, bude mít přednost před ostatními zájemci, kteří systém nepoužili. Doba čekání se tím zkrátí na minimum.

Když přijde déšť

Protože je v okolí Paříže jiné klima než ve slunné Kalifornii, je park zařízen i pro deštivé dny (kryté chodníky a podobně). Proto je návštěva Disneylandu vhodná i pro deštivé dny. Možná i vhodnější, protože je v parku volněji, a přesto návštěvník nijak netrpí.

Příprava předem je žádoucí

Před dlouhodobě plánovanou návštěvou Disneylandu je velmi vhodná domácí příprava. Je dobré v klidu si prohlédnout oficiální stránky zařízení s popisem všech atrakcí a udělat si představu o nabídce. Pak se nemůže stát, že v chvatu návštěvy zapomeneme na něco, co bychom chtěli vidět a navštívit.

 

Disneyland Paris: Od projektu k realizaci

Disneyland Paris byl zřízen po vzoru slavné americké předlohy. Stalo se to rozhodnutím společnosti Walt Disney Productions, k němuž vedl úspěch prvního mimo amerického Disneylandu v Tokiu, Po zvažování byla vybrána francouzská lokalita Marne-la-Vallée poblíž hlavního města Paříže.

Po třech letech po rozhodnutí, v roce 1988 začaly být plány uváděny v realitu a dne 12. dubna 1992 byl zábavní park s názvem Euro Disney Resort  – za obrovského zájmu veřejnosti – slavnostně otevřen. Od roku 1994 nese park název Disneyland Paris.

Většinovým vlastníkem je společnost The Walt Disney Company, 10% akcií vlastní Saudský princ Al-Valíd bin Talál, 6% americká investiční firma Invesco, zbytek drobní akcionáři. Park provozuje společnost Euro Disney S.C.A.

Foto: pixabay.com

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.