Domů Co navštívit Eiffelova věž

Eiffelova věž

Eiffelova věž byla postavena coby symbol pařížské výstavy z roku 1889, kdy Francie slavila sto let od pádu Bastilly. Po skončení výstavy už na svém místě zůstala a stala se jednou pro vždycky symbolem hlavního města Francie. Paříž si už dnes bez Eiffelovy věže umí přestavit asi jen málokdo. A přeci svého času proti její výstavbě obyvatelé města nad Seinou dost bouřlivě protestovali. Byla tehdy mimo jiné hanlivě nazývána ošklivou žirafou a dalšími nepříliš lichotivými přízvisky.

„Eifelka“ – šperk Paříže

Turisté z celého světa chtějí v Paříži vidět zblízka štíhlou Eiffelovu věž, ocelovou rozhlednu na břehu Seiny. Obdivují nejen její výšku (321 metr), díky níž byla až do roku 1931 nejvyšší stavbu na světě, ale hlavně její  ladnost tvarů, eleganci důmyslnost detailů. Když byla dokončena v roce 1889 – u příležitosti světové výstavy v Paříži – byla právem pokládána za div tehdejší moderní techniky.

Nejmodernější technologie

Autor věže, vynikající francouzský inženýr Alexandre Gustave Eieffel (1832 – 1923), použil při stavbě nové stavební metody jako montáž bez lešení, nýtování tlakovým vzduchem a také nové stavební materiály, jako například válcované ocelové nosníky.

Když přišel inženýr Eiffel se svým návrhem ocelové věže, měl už půdu do značné míry připravenou. I tak nebylo přijetí jeho projektu snadné, nakonec se však jeho věž roku 1889 přece jen dočkala realizace.

 

Informace o prohlídce věže

  • Otevřeno:  Denně po celý rok od 9.30 do 23.00 hodin,  v létě od 9.00 hodin do půlnoci
  • Adresa: 5 avenue Anatole France,  Champs de Mars
  • Doprava metrem: Trasa L6 – stanice Bir-Hakeim, trasa 9 – stanice Trocadéro
  • Vstupné: Protože se cena vstupného může změnit nejen meziročně, ale i během roku, je dobré před plánovanou návštěvou zjistit aktuální cenu na oficiálním webu Eiffelovy věže.
    Vstupenky lze předem koupit elektronicky. Je ovšem třeba uvést datum a čas a v tu dobu se dostavit – tolerance 30 minut).

Pařížská věž: Nebyl to momentální nápad

Málo se ví, že projekt pařížské věže nespadl s nebe, ale že měl několik předchůdců. Z nejrůznějších důvodů sice nebyly tyto projekty nikdy realizovány, vždy však našly odezvu, která přímo či nepřímo vedla ke vzniku dalších a dokonalejších návrhů.

Příčinou této „věžové horečky“ byla především specifická atmosféra té doby. Nejvyšší stavbou světa tehdy stále ještě byla egyptská Cheopsova (správněji Chufevova) pyramida stará přibližně tři a půl tisíce let. To ovšem bylo pro „století páry a elektřiny“ pomyšlení téměř nesnesitelné. Už roku 1831 navrhl anglický inženýr Richard Threvithick věž vysokou tehdy neuvěřitelných 300 metrů. Doba však na realizaci podobného projektu ještě nebyla zralá.

  • Téměř přesně o padesát let později se z USA vrátil do Francie architekt M. Sébillot. Nepřišel s prázdnýma rukama, ale s projektem ocelové věže, rovněž 300 metrů vysoké. Jejím posláním mělo být osvětlování noční Paříže silnou elektrickou lampou umístěnou na vrcholku.
  • Ani tento námět se nerealizoval, zaujal však tehdy známého architekta Bourdaise (navrhl mimo jiné i Trocadéro). Ten se s autorem spojil a na myšlence dál pracovali. Nakonec ustoupili od použití ocele a navrhli opět třistametrovou, ovšem zděnou konstrukci podobnou obrovskému majáku. Říkalo se jí Věž slunce. Zděná stavba této výšky by však byla z technických důvodů jen stěží realizovatelná a projekt zůstal v šuplíku. Přesto však měl svůj význam.

Víte, že…

  • … Eiffelova věž měla původně stát jen 20 let do roku 1909?
  • Eiffelova věž má tři patra? První je ve výšce 57 metrů, druhé ve výšce 115 metrů, třetí ve výšce 276 metrů.
  • třemi nohami věže jezdí lanovky do prvního a druhého patra? Ve čtvrté noze jsou schodiště pro pěší.
  • při optimální viditelnosti lze z vrcholu dohlédnout až do vzdálenosti 67 kilometrů?
  • oblouky ve spodní části mají průměr 74 metry? Nejvyšší bod oblouku je 39 metrů nad zemí.
  • Až do roku 1930 byla Eiffelovka nejvyšší stavbou světa?

Foto: Paříž, Eiffelova věž (pixabay.com)

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno