Navštívit Francii a její hlavní město patří k turistickým zájmům lidí doslova celého světa. Miliony turistů ročně přijíždějí do Francie, aby se na vlastní oči přesvědčili o tom, že Francie je ještě krásnější, než se o ní píše, že její kuchyně je mnohem chutnější, než se domnívali, že se Francouzky opravdu vyznačují elegancí a Francouzi příslovečným šarmem. Která zajímavá místa ve Francii jsou nejvíc navštěvována?

Zajímavosti Francie, výběr

Alpy jihozápadní část alpského oblouku od Ženevského jezera až po Provence. Typický velehorský reliéf s vysoko položenými a někdy dlouho do jara zasněženými průsmyky klade vysoké nároky na výkonnost automobilů i řidičů. Jedinečné horské scenérie, možnosti vysokohorské turistiky z četných středisek.

Azurové pobřeží

 • Azurové pobřeží se nazývá pobřežní pruh od La Ciotatu přes Toulon, StTropez, Cannes, Nice a Monako k italské hranici. Středomořská vegetace, v létě slunné podnebí a pěkné pláže vedly k téměř souvislé zástavbě honosnými vilami. Při břehu ostrova Port Cros leží podmořská část stejnojmenného národního parku, chráněno však je celé území ostrova.

Bretaň

 • Bretaň, nejzápadnější poloostrovní část Francie, zaujímá rozlohu větší než naše Morava a z turistického hlediska patří k nejsvéráznějším; je s ostatními oblastmi nesrovnatelná, a to jak podnebím, tak krajinou, sídly i obyvateli.

Burgundsko

 • Burgundsko historická oblast Burgundska představuje největší vinařský kraj Francie. Krajinářsky je pestrá, neboť podél prolomu Saony, hlavně jižně od Dijonu, se táhne řada vysokých horských hřbetů. Řadí se sem i historický kraj Bourbonnais na západě.

Korsika

 • Korsika, ostrov plný krás, tak by se dala nazvat tato turistická oblast Francie. Má nádherné velehory s vynikajícími podmínkami pro vysokohorskou turistiku, závětrné písčité pláže, teplé moře, bujnou středomořskou vegetaci, dostatek ubytovacích možností. Úzké horské silnice kladou vysoké nároky na zdatnost řidičů. Korsický přírodní oblastní park má být v nejbližší době rozšířen o další území.

Normandie

 • Normandie je jedna z turisticky nejvýznamnějších a relativně nejdostupnějších oblastí Francie. leží v severozápadní části země po obou stranách dolního toku Seiny a při pobřeží Lamanšského průlivu. Právě toto pobřeží s vysokými klify a s příjemnými plážemi je velmi vyhledávané. Přírodní park NormandieMaine a vodácky zajímavá oblast tzv. Normandského Švýcarska leží ve vnitrozemí západně a severozápadně od Alenconu.

Paříž

 • Paříž, toto velkoměsto kruhového půdorysu o průměru zhruba 35 km, lze považovat za samostatnou turistickou oblast, a to oblast nejnavštěvovanější. Obrovské koncentraci kulturních památek, Eiffelova věž, muzeí, vědy a techniky, obchodů, zábavních podniků.

Provence

 • Provence je jeden z nejznámějších historických krajů Francie s množstvím „usměvavých“ měst prostírající se od delty Rhony s přírodním oblastním parkem Camargue k Marseille a dále k severovýchodu do pohoří Lubéron. Patří sem i svahy Přímořských Alp, Velký kaňon Verdonu a další pozoruhodnosti. Teplý a suchý kraj je turisticky velmi atraktivní.

Pyreneje

 • Turistická oblast prvořadého významu zaujímá Pyrenejský národní park a celé velehorské pásmo Pyrenejí od Atlantiku ke Středozemnímu moři a jeho široké zázemí s historickým Gaskoňskem až po Toulouse a Albi, četné lázně, jeskyně, hrady a zajímavá sídla při úpatí velehor, poutní Lurdy a dalčí krásná místa. Horské silnice s mnoha serpentinami a značným stoupáním uspokojí i náročné mototuristy. 

Údolí Rhony

 • Tato turistická oblast zaujímá tzv. Rhonský prolom, což je území podél toku Rhony od Lyonu a rybničnaté krajiny Dombes až po Avignon, kde na ně navazují Provence na východ a pobřeží Lví zátoky na západ. Je hlavní a velmi frekventovanou dopravní tepnou spojující Paříž s Marseille, Pyrenejemi a Azurovým pobřežím.

Zámky na Loiře

 • Rozsáhlá turistická oblast zaujímá oba břehy středního a dolního toku Loiry poměrně daleko na sever a na jih od vlastní řeky. Velký počet zámků bývá cílem mnoha turistických zájezdů.

Francouzská gastronomie

Francie je velmocí sýrů.  Ve Francii se narodil rokfór, vacherin, camembert nebo kozí Crotti de Chavignol. A Francouzi jsou největší konzumenti sýra. Kromě tradičního dezertu (na podnosu mají být zastoupeny alespoň čtyři druhy: tvrdý, plísňový, uleželý měkký a čerstvý čili tvarohový) milují také gratiny (zapečené sýrové nákypy), polévky (například cantalskou či cibulačku) nebo těstovinová jídla se sýrem (například provensálskou lahůdku s roquefortem, bazalkou a česnekem).

 • Vynechat nelze koláče zvané quiche, například savojský nebo lotrinský, vynikající je alsaský (flammkueche) se sýrem, slaninou a cibulí.
 • Do omáček (populární je mornay) se hodí ideálně gruyére, který se používá také do těsta na pečivo gougére. Nejméně 200 francouzských klasických receptů obsahuje sýr.

Šampaňské víno

 • V sedmnáctém století tento druh vína „vynalezl“ mnich dom Pérignon a od té doby je nápoj symbolem luxusu a oslav. Název „šampaňské“ smí používat jen víno z oblasti Champagne, vyrobené pouze správnou metodou. Prestiž a cenu určují nejznámější značky: Bollinger, Krug, Moet-Chandon, Veuve Clicquot…

 

Francie, světová velmoc

Hospodářsky představuje Francie velmoc, patřící mezi pět nejbohatších a mezi sedm nejprůmyslovějších států světa.

 • Francie je republikou
 • Hlavním městem je Paříž.
 • Vlajka Francie má tři svislé pruhy v pořadí barev (zleva): modrá, bílá a červená.
 • Národní hymnou je Marseillaisa.
 • Měnou je euro.

Ilustrační foto: pixabay.com

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.