Více než stopadesátitisícový Grenoble dobře znají vyznavači zimních sportů. A to i ti, kteří je “provozují” jen u televizní obrazovky. Pro Čechoslováky byl dlouhá léta Grenoble připomínkou olympijských her v roce 1968 a jmen Mašková, Raška, a hokejisté Nedomanský, Holík, Dzurila… Jenže od té doby se změnilo hodně – Grenoble se nám přiblížil tak, jak před 50 lety nikdo nedoufal. Na dovolenou do Grenoble můžeme jezdit v zimě i v létě. A nejen za sportem.

Grenoble pod Alpami

Grenoble je město s přibližně 158 000 obyvateli (550 000 při zohlednění metropolitní oblasti). Leží v jihovýchodní Francii, v regionu Rhône-Alpes, který zahrnuje francouzské Alpy . Vzhledem k poloze se vyznačuje zimami s dostatkem sněhu a horkými léty, protože vanoucí větry zastavují hory obklopující město. Jedná se o horské řetezce Vercors, Chartreuse a Belledonne. V Grenoble se stékají řeky Drac a Isère.

Grenoble: Město vědy, průmyslu a sportu

Grenoble, Francie

Město je známo svými univerzitami a vědeckým výzkumem.

 • Jsou zde vědecká výzkumná střediska na severovýchodě města, včetně Minatec pro nanotechnologie a Synchrotron pro zdroje rentgenů.
 • Na západním předměstí je průmyslové centrum, kde mají svá sídla známé nadnárodní high-tech společnost.

Proto žije v  Grenoblu znační populace zahraničních vědců a studentů. Se třemi horskými pásy je Grenoble vhodný pro lyžování, pěší turistiku a horolezectví.

Zajímavosti Grenoblu

 • Hrad Bastille: Starověký soubor opevnění s výhledem na Grenoble. Lze se tam dostat lanovkou.
 • Parc Paul Mistral: Velký park v centru města. Vhodný pro kolečkové brusle, lidé zde řasto hrají pozemní hokej.  Ve středu stojí věž Perret, postavená v roce 1925 pro mezinárodní výstavu o vodní energii. V noci je modře osvětlena.
 • Muzeum umění (Musée de Grenoble): Otevřeno šest dní v týdnu, zavřeno v úterý, 25. prosince, 1. ledna, 1. května). Obsahuje obdivuhodnou sbírku moderního umění: Picassoso,Matiss, Miro, Kandinsky či Andy Warhol. I samotná moderní budova stojí za zhlédnutí.
 • Muzeum přírodní historie (Muséum d’histoire naturelle): Je zařízené i pro tělesně postižené. Muzeum má několik zajímavých sbírek na téma mineralogie a alpské divoké zvěře, a také akvárium.
 • Musée Dauphinois: Toto muzeum je umístěno v bývalém klášteře Ste-Marie-d’en-Haut na břehu kopce Bastille. Pořádá trvalé a dočasné výstavy o lidech a životním stylu v historické provincie Dauphiné. Mimo budovy jsou příjemné zahrady s krásným výhledem na město. Výstavy jsou ve francouzštině i angličtině. Vstupné je zdarma.
 • Musée De L’Ancien Eveché: Muzeum je umístěno v bývalém biskupském paláci na náměstí Notre Dame. Zobrazuje objekty a umělecké díla, které vyprávějí historii oblasti Isère a jejích lidí od pravěku až po současnost. Pod muzeem je archeologická krypta – zbytky městských římských zdí a pozoruhodná baptisteria 4. století. Vstupné je zdarma.
 • Muzeum odporu a deportace:  Historie francouzského odboje během druhé světové války v Alpách. V angličtině, francouzštině a němčině. Vstup je zdarma.
 • Musée Archéologique de Grenoble: Otevřeno bylo v roce 1846. Je považováno za unikátní. Víc než 3000 artefaktů a objektů.
 • Kaple Saint-Roch: Saint Roch Cemetery je první obecní hřbitov ve městě. Vysvěcen byl dne 19. srpna 1810. Je to největší hřbitov ve městě s 13 hektary a 25 000 hroby. Nejprestižnější památkou v hřbitově Saint Roch je kaple sv. Rocha, postavená v roce 1826, která nahradila starou stejnojmennou kapli postavenou v patnáctém století poblíž nemocnice pro malomocné.
 • Palác parlamentu Dauphiné: Zmodernizovaná budova z 15. Století.
 • Katedrála: Byla v posledních letech rozsáhle opravena. Bezplatný turistický průvodce podává historii budovy a některých jejích uměleckých děl (ve francouzštině s anglickým překladem napsaným rodilým mluvčím).
 • Zámek Vizilla: Muzeum francouzské revoluce
 • Vláček La Mure: Cestování s 18 tunely a nádherným výhledem na řeku Drac a přehradu Monteynard. Saint-Georges-de-Commiers, 17 km od Grenoble.
 • Lanovka: Lanovka je nejjednodušší způsob, jak vidět město shora a výlet z plastových bublin je impozantní. Na vrcholu (asi 260 m nad městem) je tvrz z 19. století La Bastille. Nahoře je možno prohlédnout si opevnění, dát jídlo nebo lehké občerstvení, pokračovat po vinutých cestách po horském úbočí nebo si jen vychutnat pohled (v jasném dni je vidět Mont Blanc). Pokud se vydáte na cestu do zadní části Bastilly, můžete se vydat asi 20 – 30 minut chůze dál k Mont Jalla. Odtud je ještě lepší výhled a nachází se památník horských vojáků, kteří bojovali ve druhé světové válce, a památník postavený na 60. výročí osvobození Grenoble (1944).
 • Kostel Saint-Louis
 •  Lanovkou na vrchol Bastille
 • Lví fontána

 

Zimní sporty  v okolí Grenoble

V zimě je lyžování oblíbenou činností, což není překvapivé vzhledem k historickému lyžařskému terénu.

 • V roce 1968 se v Grenoble uskutečnilo desáté zimní olympijské hry. Československé zlato tehdy přivezla krasobruslařka Hana Mašková a skokan na lyžích Jiří Raška. Stříbro opět Raška a hokejisté ve slavné sestavě.

V okolí Grenoble jsou krásná horská jezera, v nichž se dá koupat a kolem nich podnikat různě náročné vycházky. Nejbližší lyžařské stanice jsou vzdáleny jen 45 minut jízdy autem od Grenoble.

Lyžařské středisko Alpe dHuez

 • Alpe dHuez (1860 m) je mezinárodní lyžařské středisko prvotřídní úrovně, 60 km od Grenoblu. Díky své poloze na jižně orientovaném vysokohorském platu má toto středisko výjimečné sluneční podmínky, a to i v prosinci a v lednu. V lednu je tedy možné lyžovat na slunci až do 17 hodin a od počátku února až do 17.30 hodin. V polohách od 1860 m do 3330 m je rozmístěno na sto sjezdovek.
 • Středisko poskytuje široký výběr ubytovacích zařízení od apartmá přes ubytovny až po čtyřhvězdičkové hotely. Pro milovníky nočního života jsou k dispozici restaurace, diskotéky a piano bary.
  Lze si vyzkoušet jízdu na sněžném skútru, řídit automobil na ledové ploše, létat na rogalu nebo padáku nebo zažít vyhlídkový let z místního sportovního letiště. Nádherná rekreační oblast zaručuje jedinečnou dovolenou.

Středisko zimního sportu SuperDévoluy

 • Asi 70 kilometrů jižně od Grenoblu se trochu stranou od hlavních průtahů se nachází zimní středisko SuperDévoluy. Severovýchodně orientované svahy oblasti Dévoluy nabízí lyžování v nadmořské výšce 1470 až 2510 metrů. Na své si tu přijdou rodiny s dětmi, náročnější lyžaři i vyznavači lyžování a snowboardingu mimo sjezdovky. K dispozici je krytý bazén, sauna, perličkové koupele… Pořádají se pravidelné večerní zábavné programy.
  Zajímavostí oblasti je jedna z největších astronomických observatoří na světě, umístěná v nadmořské výšce 2500 metrů na náhorní rovině Pic de Bure.

Foto: Grenoble (pixabay.com)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.