Jet do Francie se stanem nebo s karavanem, a nebo jet do Francie s vidinou zajistit si jiný druh ubytování v kempu (třeba v chatkách), to je dobrý způsob, jak dovolenou nebo pobyt zlevnit. Ve Francii nelze přespávat mimo místa k tomu určená. Argumentem těch, kteří udělují pokutu za bivakování nebo nedovolené stanování, je jasný – Francie má dostatečné množství kempů – dobře vybavených, levných. A je to tak. Snad žádná jiná země v Evropě nedisponuje tak hustou sítí kempů jako Francie.

Přespávání mimo kemp dovolenou prodraží

Přespávat ve Francii někde “na divoko”, to není žádné hrdinství nebo projev svobodomyslné duše. Je to přestupek, který je trestán. Soukromé pozemky si chrání majitelé – zdmi a ploty. Veřejné prostory střeží k místu příslušní ochránci pořádku – četníci, policie. Za nedovolené přespávání nebo dokonce stanování mimo kempy se ve Francii platí pokuty. A ty mohou nezodpovědnému návštěvníku dovolenou finančně “natáhnout” – možná i o víc, než chtěl původně na ubytování ušetřit.

Auto, moto, cyklo

Ubytování v kempu je výhodné hlavně v teplých měsících. Kromě návštěvníků v osobních vozech nebo turistů přepravujících se po vlastní ose kempy ve Francii vyhledávají hlavně cyklisté a motocyklisté. Důvod je prostý – chtějí mít svůj bicykl nebo motocykl na očích, což je v některých penzionech problém. Raději tedy oželí trochu pohodlí – na cestě není ani tolik nutné, jen aby byl jejich dvoukolový “oř” v bezpečí. Ostatně, francouzské kempy nejsou nepohodlné.

Kempy ve Francii jsou „na každém kroku“

Ve Francii jsou kempy v skoro v každé obci. A když někde není, je v obci sousední. Jsou ve všech departementech, u moře, na horách, ve městě… Dokonce i Paříži jsou k nalezení – v Bois de Boulogne (v západní části Paříže) a v Champigny-sur-Marne (jihovýchodní část Paříže). Čísla jejich počtu nemohou být nikdy úplná, ale uvádí se víc než dvanáct tisíc možností.

Vybavenost kempů ve Francii

Kempy nejsou drahé, jsou čité a dobře vybavené. Hygienická zařízení (toalety, umývárny, sprchy) jsou na úrovni 21. století, v kempu je možnost připojení k elektrické síti (za poplatek), nákupu a přípravy stravy nebo občerstvovací zařízení různého typu, pronájem sportovních zařízení nebo vybavení a další služby.

Rezervace i náhodný výběr

Turisté s malým stanem nemusejí mít obavy o místo v kempu. Kdo jede s nějakou větší “plátěnou haciendou” nebo s karavanem, měl by si raději místo v kempu předem zabukovat. Obvykle to je možné prostřednictvím elektronického rezervačního systému, a nebo jinou komunikací (e-mailem). Pro rezervaci není třeba francouzštiny, angličtina nebo němčina postačí.

Jak vybrat kemp ve Francii

Najít kemp ve Francii je velice snadné a můžeme tak s předstihem učinit už z domu.

Díky internetu můžeme vyhledat kemp v kterékoliv lokalitě. Způsob vyhledávání prostinký: prostě do vyhledavače Google zadáme klíčová slova lokalita (město) plus slovo camp, camping .

  • Příklad:lyon camping municipal”. Otevře se nabídka všech možností v Lyonu a okolí.

Ještě než stránku otevřeme, využijeme nabídky Google “přeložit stránku”. Pak se v češtině dozvíme vše, co potřebujeme – lokalita, GPS, vybavenost kempu, ceny… Vybereme ten kemp, který nám vyhovuje. Tak můžeme cenu zahrnout do předběžného rozpočtu.

  • Další možností je vyhledat kempy na podrobné mapě – počítač, tablet nebo aplikace v chytrém telefonu. Ostatně tato aplikace do telefonu je na cestování vynikajícím pomocníkem.
  • Když budeme hledat kemp až na místě a bez technických pomůcek, pomohou ve všech informačních centrech nebo i na stanicích policie. Kempy jsou podél cest dobře značeny informačními cedulemi, ukazateli a značkami.
  • V informačních centrech, v knihkupectvích či v trafikách ve Francii si také můžeme koupit oficiálního průvodce kempy (Guide officiel des terrains de campings). V Česku je můžeme sehnat na UAMK v Praze.

Ceny v kempech se řídí jejich bonitou (počet hvězdiček), počtem ubytovaných lidí, poplatkem za stan a vozidlo. Děti od tří let se nepočítají, děti od tří do 14 let mají slevu. Sleva je poskytována také držitelům karnetu CCI (Carnet Camping International).

Ilustrační foto: pixabay.com

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.