Přístavní město Marseille leží v malebné části Provence zvané Lubéron. Marseille je druhým nejobydlenějším městem Francie a třetí největší městskou oblastí, největším středomořským přístavem a hospodářským centrem regionu Provence-Alpes-Côte d’Azur. Není to zrovna typické provensálské město, říká se mu Chicago Francie, ale má kosmopolitní šarm dávných přístavů, kde se slévaly vlivy z celého světa.

Marseille: V každém ohledu „svá“

Bulvár La Canebière rozděluje Marseille na jižní a severní část. Turisticky nejzajímavější část se nachází na jih od bulváru, protože severní část města výrazně utrpěla bombardováním za druhé světové války.

Když se času na Marseille nedostává

Kdo si musí Marseille prohlédnout v krátkém čase, je nejlepší vystoupat k bazilice z 19. století Notre Dame de la Garde. Je to sice trošku do kopce, ale výhled stojí za to. Město je vidět jako na dlani.

 • Francie, Marseille

  Seshora je vidět i legendární věznici z Dumasova románu Hrabě de Monte Christo pevnost dÍIf, která leží na ostrůvku pouhé 3,5 kilometru od starého přístavu (pevnost lze navštívit, když je dost času).

 • Při cestě z kopce dolů lze obdivovat historii románského opatství svatého Viktora, Abbaye Saint Victor.

Jak chutná Marseille

V Marseille je turistickou “povinností” navštívit starý přístav a ochutnat rybí polévku bouillabaisse, ta je zde prý nejlepší ve Francii. Kromě této speciality nabízí přístavní krčmy čerstvé ryby, ústřice, mušle a hřebenatky.

Nejpříjemnější částí pro večerní posezení je rozlehlé náměstí Cours Julien s fontánami, palmami, otevřenou letní scénou a mnoha etnickými restauracemi nabízejícími severoafrickou, karibskou, indickou či thajskou kuchyni.

Marseille: Co vidět

 • Le Vieux Port (starý přístav): Přístav je nejkrásnější za letních večerů. Slavná Canebière Avenue vede přímo do přístavu.
 • MuCEM: Muzeum evropských a středomořských civilizací otevřené v roce 2013, je nyní proslulé svou jedinečnou architekturou a integrací s hradem Fort Saint-Jean, který je nyní bezplatnou součástí muzea a funguje jako odpočinková zóna města s úchvatnými výhledy.
 • Notre Dame de la Garde: Velký kostel s výhledem na město. Staří rybáři v tomto kostele nechávali požehnat své lodě. V kostele stále visí mnoho modelů lodí. Odtud je jeden z nejhezčích pohledů na město. Lze využít turistický vlak z přístavu Vieux, abyste se dostali do kostela, protože cesta vede do kopce.
 • Musée des Docks romains (Archéologie-Graffiti-Lapidaire): Starý přístav z fénických a římských dob
 • Le Cours Julien and la plaine: Prostor pro koncerty s knihkupectvím, kavárnami, fontánami a hřištěm pro malé děti (zastávka metra Cours Julien / Notre Dame du Mont). Je to módní oblast Marseille. Každý čtvrtek a sobotní ráno se zde konají trhy. Časně ráno se na nich dá “dobře nakoupit” – i když někdy na úkor kvality.
 • La Corniche: Chodník a silnice u moře, která poskytuje krásný výhled na moře, Chateau d’If na jih a les Calanques na východ. Vallon des Auffes , malý malebný přístav pod viaducem, je zvláště pozoruhodný.
 • La major: Mohutná katedrála na pobřeží.
 • Palais Longchamp: Od kostela Réformé (do Canebière) vede Boulevard Longchamp, kde lze vidět pěkný příklad starých budov vyšší třídy, do Palais Longchamp. Palais stojí i za jen krátkou návštěvu.
 • Parc Borély (Borely Park): Velký a skvělý park, 300 metrů od moře. Po siestě v parku je pěkné zajít na drink na Escale Borely (místo s mnoha restauracemi a bary na pláži) a zhlédnout západ slunce.
 • Le Panier: Panier znamená košík ve francouzštině, ale v Marseille je to jméno nejstarší části města. Uprostřed této oblasti je Vielle Charité, nádherná stará památka, nyní hostující muzea a výstavy.
 • Unité d’Habitation: Budovu navrhl Le Corbusier. Místní jej přezdívají „la maison du fada“ (dům pošetilého). Budova obsahuje nákupní pasáž, kostel, dětskou školu a bydlení. Je m ožno vejít na střechu a vychutnat si úchvatný výhled na Marseille mezi kopci a mořem.
 • Stade Velodrome: Stadion, kde hraje místní fotbalový tým „Olympique de Marseille“. Fotbalové zápasy jsou jedním z vrcholů života Marseille.

Foto: Z přístavu v Marseille (pixabay.com)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.