Montpellier je hlavní město v regionu Languedoc-Roussillon v jihozápadní Francii. Město leží asi jen deset kilometrů od Středozemního moře. Kraj Languedoc-Roussillon je proslulý nejen svými starobylými městy, historickými památkami, bílými písečnými plážemi, ale i skvělým vínem. Město má kosmopolitní atmosféru a je ideálním místem pro velmi atraktivní dovolenou.

Region Languedoc-Roussillon

Na mapě Francie nalezneme Montpellier přibližně  570 kilometrů jižně od Paříže a asi 130 kilometrů západně od Marseille. Univerzitní město má více než 270 tisíc obyvatel – z toho počtu je asi sedmdesát tisíc studentů.

Region Languedoc-Roussillon je administrativně rozdělen do pěti departementů, z nichž nejzápadnější je Pyrénées Roussillon s horským masívem Pyrenejí, který tvoří přirozenou hranici mezi Francií a Španělskem.

Blízkost Španělska, lépe řečeno Katalánska, se tady projevuje na každém kroku. Důvodem není jen geografická poloha, ale i historické podmínky, protože tento region byl až do poloviny osmnáctého století součástí Katalánska, jehož kultura, umění, gastronomie i architektura jsou zde dodnes velmi výrazné. Svědčí o tom i dvojjazyčné nápisy na budovách a výuka katalánštiny v některých školách.

Tisíciletá historie okolí Montpellier

Lauguedoc-Roussillon je regionem s množstvím zachovalých historických památek.

 • Správním střediskem regionu je město Montpellier, které vzniklo již koncem desátého století a rozkládá se celkem na třech pahorcích. Najdete v něm jednu z nejstarších evropských univerzit a největší botanickou zahradu ve Francii, založenou Ludvíkem XIII.
 • Asi třicet kilometrů jižně od Montpellieru leží rybářské městečko Sète. V zálivu pod ním se na třech stech padesáti hektarech nachází největší pěstírna ústřic v jižní Francii. Každý rok odsud putuje na stoly gurmánů sto dvacet tisíc tun těchto pochoutek.
 • Mezi nejnavštěvovanější místa této oblasti patří přímořské letovisko Cap-d´Agde se čtrnáctikilometrovou pláží. V jeho těsné blízkosti je město Agde, které založili řečtí námořníci před dvěma a půl tisícem let. Dochovalo se v něm mnoho historických památek, jako například románská katedrála a honosné měšťanské domy.
 • Zajímáte-li se hlouběji o historii, navštivte muzeum v Tautavelu, kde vystavují nejstarší pozůstatky člověka objevené na území Evropy. Za návštěvu stojí i starobylý klášter v městečku Elne.
 • Pro milovníky architektury je zase doslova svátkem návštěva města Perpignan. Starý královský palác, katedrála Saint-Jean s katalánským barokním oltářem, klášter v nejčistším gotickém slohu a mnoho dalších památek přivádějí každoročně do Perpignanu tisíce turistů. V muzeích a galeriích lze za pětadvacet franků zakoupit kartu Inter-sites, jež opravňuje k dvaceti- až šedesátiprocentní slevě při návštěvě dvaadvaceti památek v oblasti Pyrénées Roussillon .

Co vidět v Montpellier

 • Historické budovy lékařské fakulty v bezprostředním sousedství katedrály a historická botanická zahrada v protějším parku.
 • Promenade du Peyrou s vítězným obloukem Ludvíka XIV na nejvyšším místě města. Vodní nádrž a vodotrysky napájel 14 km dlouhý akvadukt  sv. Klementa.ze 17. století.
 • Sídliště Antigone s monumentálními budovami katalánského architekta Ricardo Bofilla.
 • Střed města tvoří oválné náměstí Place de la Comédie mezi hlavním nádražím a starým městem.
 • Středověká hradební věž Babotte s astronomickou observatoří
 • Vrcholně gotická katedrála sv. Petra se dvěma věžemi, založená roku 1364 a velmi dobře zachovaná.

Foto: Montpellier, Francie (pixabay.com)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.