Normandie jedna z turisticky nejvýznamnějších a relativně nejdostupnějších oblastí Francie. Nachází se v severozápadní části země po obou stranách dolního toku Seiny a při pobřeží Lamanšského průlivu. Právě toto pobřeží s vysokými klify a s příjemnými plážemi je velmi vyhledávané. Normandie  láká svým divokým pobřežím, klidem vesnického života i významnými památníky na spojeneckou invazi za druhé světové války.

Rozmanitá Normandie

Málokterý region je tak různorodý. Říká se, že Normandie je „civilizovaným venkovem Francie“, krajem, který obděláváním půdy ztratil svou divokost. Najdete se tu všechno, co turistu zajímá: 

  • elegantní pobřeží a městečka s překrásnou architekturou,
  • příkré skály,
  • starobylá a historická města, která přežila druhou světovou válku,
  • ale i rozsáhlá pole.

Normandie, opatství Mont St. Michel

V Normandii, provincii v severozápadní části Francie, má návštěvník z čeho si vybírat. Někdo chce vidět mořské pobřeží lemované svislými stěnami spadajícími přímo do moře, jiného okouzlily zdejší architektonické památky – například v Rouenu nebo v Bayeux.

Co vidět v Normandii

  • Navštěvovaná jsou města Bayeux a Caen. Bayeux je známé 70 metrů dlouhým románským gobelínem zachycujícím události okolo bitvy u Hastingsu, Caen se pyšní dvěma opatstvími založenými v 11. století.
  • Rovněž není možné vynechat fascinující opatství Mont St. Michel na vrcholku skalnatého ostrova v zálivu St. Malo.
  • V téměř 400tisícovém Rouenu, metropoli Normandie, byla v roce 1431 upálena Jana z Arku. Katedrála Notre-Dame v Rouenu má románskou část a sedm věží, jednu se zvonkohrou s 56 zvony, která hraje církevní písně. V Rouenu lze také vyjít na pěknou vyhlídku nad městem.
  •  Další zajímavá zastávka může být v nejmladším velkém královském zámku v Compiegne. Kromě rozsáhlé sbírky nábytku z doby Napoleona l. Je v bývalé zámecké kuchyni zajímavá sbírka různých vozidel, starých bicyklů a také elektrický automobil, jenž roku 1899 první dosáhl rychlosti 105 km/h. V horních pokojích jsou vystaveny obdivuhodné vyřezávané šlechtické sáňky v podobě draků a mytických zvířat.
  • Přírodní park NormandieMaine a vodácky zajímavá oblast Normandského Švýcarska leží ve vnitrozemí západně a severozápadně od Alenonu.

Normandie, to je hlavně operace Overlord

Normandie má pro mnohé návštěvníky ještě jiný význam. Je lokalitou, která vstoupila do dějin druhé světové války jako místo vojenské operace, která neměla předtím obdoby.

Bylo to 6. června 1944. Za rozbřesku se před normandským pobřežím vynořily stovky námořních plavidel. Z nich do mělkého moře spěšně vyskakovali spojenečtí vojáci, vyjížděla vojenská vozidla. Začala nejutajovanější operace – Overlord.

Spojenečtí vojáci bojovali zcela nechráněni na písčitých plážích proti Němcům ukrytým v betonových opevněních. Snad jen bezpříkladným hrdinstvím se jim podařilo zažehnat nebezpečí, že je Němci vytlačí zpět do moře.

Délka oblasti měřila 98,9 kilometru. Zbytky německého opevnění, které bylo součástí Atlantického valu, zde dodnes připomínají Den D. Val v roce 1941 vybudovali Němci okupující Francii. Opevnění se táhlo po pobřeží v délce 4800 kilometrů od Nizozemska až po Španělsko. Opevnění se mělo skládat z 15 tisíc (postaveno 12 247) bunkrů, dělostřeleckých postavení, pásem protiletecké obrany, překážek a zátarasů v těsné blízkosti moře. Na plážích Normandie bylo i 6,5 milionu min.

Dnes už je pobřeží klidné, mírové. Přicházejí sem jak turisté, tak váleční veteráni a příbuzní padlých. Velice smutnými pozůstatky po pobytu obou válčících stran jsou vojenské hřbitovy. V Bayeux jsou pohřbeni i padlí Češi a Slováci.

Francouzi připravili po místech bojových střetů osm okružních tras, které autenticky ilustrují rozhodující fáze invaze.

Foto: Normandie, opatství Mont St. Michel (pixabay.com)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.