Paříž, to není pouze hlavní město Francie. Je to hlavní město umělců všech oborů, snílků, milenců, milovníků dobrého jídla, příznivce historie. Paříž je turistickou destinací, kterou lze navštívit samostatně a přesto bude turista odjíždět naplněn zážitky a s pocitem, že poznal Francii. Na druhou stranu lze v Paříži strávit celou dovolenou, a přesto ji nikdy nepozníme docela. Paříž je zvaná „Město měst“. Má neopakovatelnou, jedinečnou atmosféru, kterou žádný bedekr nemůže zprostředkovat. Paříž se musí poznat a vstřebat ji na vlastní kůži.

Paříž, stručná historie

Paříž byla založena na řece Seině keltským kmenem Parisiů. V období římské říše byla jedním z nejvýznamnějších středisek Galie. Král Chlodvík ji připojil k francké říši. Po nástupu Kapetovců na trůn v roce 987 se Paříž stala hlavním městem Francie. Za vlády Ludvíka XIV. a Ludvíka XV. byla kulturním centrem Evropy.

 • Město prožilo mnoho významných historických událostí, například Velkou francouzskou revoluci v letech 1789-94.
 • V roce 1871 zde byla vyhlášena Pařížská komuna.
 • Za I. světové války bylo město ostřelováno, dobyto ale bylo až fašisty.
 • Po II. světové válce se stala dějištěm mnoha mezinárodních konferencí a také sídlem organizace UNESCO. 

Historické pamětihodnosti

Historické jádro Paříže tvoří ostrov Cité. Nachází se tu Palác spravedlnosti s kaplí Sainte Chapelle, kterou postavil Ludvík IX. a také katedrála Notre Dame dokončená v roce 1330.

Paříž, hlavní město Francie

 • Na jižním břehu Seiny v Latinské čtvrti stojí univerzita Sorbonna založená v roce 1253.
 • Symbolem „Perly nad Seinou“ je 307 metrů vysoká Eiffelova věž, dokončená při příležitosti světové výstavy v roce 1889.
 • Za návštěvu stojí také palác Louvre, sídlo francouzských králů.
 • Po nejvýstavnější pařížské třídě Avenue de Champs Élysées se dostanete k dalšímu symbolu města – Vítěznému oblouku, který byl dostavěn v roce 1836.
 • Dominantou Paříže je pahorek Mont Martre s bazilikou Sacré Coeur. 

Pařížský Louvre

Nejvýznamnějším muzeem je Louvre. Muzeum je rozděleno na části Sully a Denon.

 1. V Sully najdeme orientální starožitnosti (především románské, řecké a etruské) a bohaté egyptské sbírky.
 2. Denon tvoří zejména středověké, renesanční a novodobé umělecké předměty, obrazy a sochy.

Nejpopulárnější exponát si můžete prohlédnout v oddělení Denon číslo 5 – je jím obraz Leonarda da Vinciho Mona Lisa. 

Podnebí:

 • Nejchladněji je v Paříži v lednu (3 stupně Celsia),
 • nejtepleji v červenci (19 stupňů Celsia).

Nejnavštěvovanější památky Paříže

1 Katedrála Notre-Dame
2 Bazilika Sacré-Cœur
3 Musée Louvre
4 Eiffelova věž
5 Centre Georges Pompidou
7 Musée d’Orsay
6 Cité des sciences et de l’industrie
8 Kaple Notre-Dame-de-la-Médaille-miraculeuse
9 Vítězný oblouk
10 Musée du quai Branly
11 Muséum national d’histoire naturelle
12 Invalidovna
13 Sainte Chapelle
14 Musée Grévin
15 Institut du monde arabe
16 Musée Rodin
17 Musée de l’Orangerie
18 Petit Palais
19 Tour Montparnasse
20 Pantéon

Další zajímavosti, které stojí za prohlídku

 • Place de la Concorde

Osmihektarové náměstí, v jehož středu stojí tři tisíce dvě stě let starý obelisk z Luxoru (23 m, 220 t), dar egyptského místokrále Ludvíku Filipovi v roce 1836, se v době Velké francouzské revoluce nazývalo Place de la Révolutionnáměstí Revoluce. V duchu smíření bylo později přejmenováno na náměstí Svornosti. Dnes je jednou z hlavních dopravních křižovatek v Paříži. Pozlacená vrata Tuilerií tvoří jednu z jeho stran. Dnes je v nich hotel, v němž bývají ubytovávány ty nejvýznamnější návštěvy, a ministerstvo námořnictví a za nimi se schovává pověstný restaurant Maxim a ulička plná nejhonosnějších konfekčních obchodů. Tou třetí stranou je Seina a čtvrtou parky měnící se postupně v Champs Elysée.

 • La Défense, i to je Paříž současných dní

Paříž není jen Eiffelovka, Montmartre, Champs Elyseés, Moulin Rouge. Jako v kulisách z literatury scifi se návštěvník ocitne při návštěvě čtvrti La Defense. Obrovský prostor, jemuž vévodí fantastická brána La grand arque – moderní architekturou ztvárněná připomínka Vítězného oblouku.

Kámen, sklo, beton, ocel, plasty, trávníky i stromy, staleté sochy i poslední výkřiky výtvarného umění a starý dětský kolotoč tu tvoří celek, v němž se lidé snad trochu ztrácejí, ale jsou v bezpečí. Nejezdí tu auta, nejsou zde ulice, přijedete sem tunelem, v pasážích si prohlédnete vše, co Paříž může nabídnout, aniž byste se tlačili v přecpaném centru staré zástavby. Je to prostor člověka. Supermoderní architektura mrakodrapů je ryze účelová, pohodlná, přístupná. Kromě kanceláří, obchodů, konferenčních center tu také bydlí lidé v prostředí bez komínů, bez výfuků, bez dopravních stresů. Je to předobraz měst budoucnosti .

 • Kde odpočívají Pařížané i světoví velikáni

Pařížské hřbitovy patří k místům s nezapomenutelným koloritem. K největším z nich se dá dojít pěšky, když se vydáme z náměstí Republiky stejnojmennou třídou. Hřbitov Pére Lachaise. Vznikl již v roce 1803 a jeho strohá úpravnost jistě českého turistu oslní. Místo v zeleni takřka v centru Paříže, kde se nachází více než sedmdesát tisíc hrobů, jen stěží odráží průvody turistů, kterých se zde údajně vystřídá na dva miliony ročně. Většina z nich postojí před Zdí komunardů, u které bylo koncem května 1871 postříleno 147 posledních členů Komuny.

Při vstupu na hřbitov je vhodné zakoupit si mapku tohoto kamenného “městečka”, neboť jeho rozsáhlost by mohla zaskočit. Jsou v ní uvedeny i hroby těch nej… Leží zde v pokoji H. de Balzac, V. Hugo, O. Wilde, G. Bizet, F. Chopin a další.

Cesty většiny turistů končí u hrobu, který přitahuje oči návštěvníků pestrou škálou živých květů. Je to hrob legendy šansonu – Edith Piaf. Její písně o lásce a lidských citech dojímaly lidi na celé planetě. Na hřbitově ale lze navštívit posledního odpočinku zpěváka skupiny Doors Jamese Morrisona.

Foto: Paříž, hlavní město Francie (pixabay.com)

Zdroj tabulky: Otevřená encyklopedie

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.