S nadsázkou se říká, že „žádné počasí není špatné, jen je člověk někdy nevhodně oblečen.“ Tento bonmot platí i pro počasí ve Francii. Z toho důvodu je dobré znát předem klimatické podmínky té části Francie, kterou hodláme navštívit. Naštěstí to není problém, protože existují specializované servery, na nichž lze shlédnout dlouhodobé, středně i krátkodobé předpovědi počasí ve Francii, a to i pro konkrétní místa. Těm pak lze podřídit obsah cestovních zavazadel – oblečení i výbavu.

Počasí ve Francii ovlivňuje oceán

Téměř na celém území Francie má na podnebí hlavní vliv Atlantský oceán, a to jak fyzikálními vlastnostmi svých vod, tak i atmosférickými procesy, které přecházejí na pevninu v převládajícím západním proudění vzduchu. Oceánské podnebí je typické svými srážkami v podstatě celoročními, s převahou od podzimu do jara. Středomořské podnebí má typické znaky ve vysoké teplotě, slunečním svitu a ve výrazném časovém rozdělení srážek. Proto jsou jeho území tradičně vyhledávána jako lázeňská a rekreační .

  • Příklad: Průměrná dlouhodobá teplota třeba v Nice v červenci dosahuje 22,4 C, v lednu 8,3 Celsia. Naopak při cestách autem v Alpách a Pyrenejích od září do května, někdy až do června, se doporučuje sledovat jednak údaje na mapách o době zimní uzavírky silnic.

Klimatické oblasti Francie

Francie má pro nás příjemné mírné klima. V jednotlivých regionech Francie jsou rozdíly klimatu značné. Obecně lze říct, že ve Francii bývají chladné zimy a mírná léta, u Středozemního moře zimy mírné a léta horká.Vzhledem k rozsáhlosti a rozdílnosti reliéfu ze země dělí na čtyři klimatické zóny:

  1. Oceánské podnebí (západ): průměrné srážky rozložené do velkého počtu dnů; roční výkyvy teplot jsou slabé.
  2. Kontinentální podnebí (střed a východ): zimy mrazivější a léta teplá.
  3. Středomořské podnebí (jihovýchod): letní teploty a sucha; hlavní srážky v říjnu a v dubnu (mírné a vlhké podnebí); velké oslunění.
  4. Horské podnebí (nad 600 až 800 m n. m.): častější srážky; sníh tři až šest měsíců v roce.

Počasí ve Francii

Teplota vzduchu ve Francii se zvyšuje od severu k jihu. Sever a západ země má podnebí mírnější. To se týká také hlavního města Paříže. Na východě a na jihu, zejména v horách, je klima kontinentálního charakteru – teplejší léta, ale mrazivější zimy se sněhovými srážkami, které místy často přecházejí ve sněhové vánice. V těchto oblastech velmi jsou dobré lyžařské podmínky, ale je třeba mít přehled o aktuální situaci, zejména cestujeme-li do francouzských hor autem. Některé úseky cest jsou přes zimu neprůjezdné.

Přímořské jižní oblasti (například Azurové pobřeží) mají už subtropický ráz. Letní počasí je stálé, ale v zimě je oblast stíhána prudkým chladným mistrálem z hor.

Oblasti na jihu mají charakter subtropický. Léta jsou velmi teplá, slunečné, teploty bez denních výkyvů. Typickým úkazem v zimě je maestral (padavý studený vítr, který se vyskytuje v jižní Francii – místní název pro bóru. Nezaměňovat s jadranským mistrálem, který vane v létě a ideální pro plachtění.)

Nejvyšší srážkový úhrn je ve Francii v zimních a jarních měsících (leden až duben), nejsuššími měsíci jsou srpen a září. Nejteplejšími měsíci jsou na celém území Francie červenec a srpen.

Počasí v Paříži

Počasí v Paříži je jako stvořené pro turistickou návštěvu v kterémkoliv ročním čase. Město nesužuje letní horko ani krutá zima. Jaro je vlahé, dlouhé, přichází později – koncem března, počátkem dubna. Průměrné teploty v Paříži se na základě dlouhodobých uvádějí:

  • v zimě přibližně 3,6 °Celsia,
  • v červnu 19,3 °Celsia.

 

Co přidat do kufru

Při cestování do mondénních přímořských středisek (Cannes) nebo i větších měst je vhodné přidat do zavazadla nějaké formálnější oblečení. Do restaurací, a to hlavně večer, je zvykem vstupovat v oblečení k tomu vhodném – tedy muži v kalhotách s dlouhými nohavice a v košili, dámy v šatech. I děti by měly být oblečeny v něčem jiném, než v tričku s obrázkem a šortkách. Při návštěvě kasin je formální oblečení vyžadovanou nutností.

Ilustrační foto: pixabay.com

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.