Před návštěvou Francie, obzvlášť když návštěvníci cestují “po vlastní ose” a nemají vše sjednáno předem, je dobré zjistit, zda není právě nějaký státní svátek. Není to sice tak, že by se ve státní svátek ve Francii doslova “zastavil život”, ale mohlo by dojít k drobnějším komplikací. Francouzi mají v kalendáři deset svátků, z nichž jen některé se shodují se svátky u nás.

Francouzi své státní svátky ctí

Francie má deset státních svátků. Některé mají tradici v náboženství, jiné mají význam evropský až světový, mnohé se váží pouze k historii Francie.

Francouzi neberou státní svátky tak lehkovážně jako tomu je u nás, slaví je opravdově. Proto nelze očekávat, že v den státního svátku bude fungovat všechno stejně jako ve všední den. Úřady, banky a většina obchodů mají zavřeno, ale až na výjimky muzea, památky a restaurace obvykle zůstávají otevřené nebo jen mají pozměněnou otevírací dobu.

 

Státní svátky ve Francii

1. leden – Nový rok
Velikonoční pondělí (pohyblivý svátek, Velký pátek je státním svátkem jenom v Alsasku)
1. květen – Svátek práce
8. květen – Den vítězství
Nanebevstoupení Páně (pohyblivý svátek, 40 dní po Velikonocích)
14. července – začátek Velké francouzské revoluce
15. srpna –  Nanebevzetí Panny Marie (patronka Francie)
1. listopadu – svátek všech Svatých
11. listopadu – konec první světové války
25. prosince – Boží hod vánoční (26. prosinec je svátek jen v Alsasku)

Státní svátky ve Francii: Tradice

Nový rok

Oslavy příchodu nového roku, tedy na Silvestra a Nová rok, jsou ve Francii velmi bouřlivé. Velkolepě jsou pojímány hlavně v Paříži, kam se sjíždějí lidé z celého světa. Prožít přelom roku v Paříži je zážitek na celý život.

Velikonoční pondělí

 • Velký pátek je sice svátkem pouze v Alsasku, ale velikonoční pondělí státním svátkem je jako u nás. Jedná spíš o svátky rodinné, protože hlavní velikonoční události jsou z náboženského pohledu ctěny v pátek, v sobotu a v neděli. Mše v katolických kostelech jsou velmi působivé. Na velikonoční pondělí přináší dětem “výslužku” velikonoční zajíc. Ukryje ji někde v přírodě – zahrada, park. Děti hledají a nacházejí sladkosti, především čokoládová vejce.
  Velikonoční program tradičně nabízí Disneyland v Paříži.

Svátek práce

 • Svátek práce 1. května má ve Francii silně levicovou orientaci, dost často se v tento den konají různé protestní demonstrace. Zamilovaní se nelíbají pod rozkvetlou třešní, ale s kytičkou konvalinek.

Den vítězství

 • Den vítězství 8. května je ve Francii oslavován s náležitou úctou a jako i jinde ve vojenském stylu. Prezident republiky klade květiny na hrob Neznámého vojína pod Vítězným obloukem. Většina památek je v tento den turistům otevřena.

Nanebezvetí Páně

 • Pohyblivý církevní svátek s náboženskou úctou dodržovaný. Úřady nepracují, zavřena je většina obchodů i památek.

Pád Bastily

 • Francie si 14. července připomíná dobytí Bastily, počátek Velké francouzské revoluce. Konají se různá defilé, především spolků a korporací. V tento den jsou také pořádány letecké přehlídky.

Nanebevzetí Panny Marie

 • Nanebevzetí Panny Marie 15. srpna ve Francii slaveno od doby Napoleona Bonaparte, který v ten den slavil narozeniny. Svátek církevní spojil s oslavou vlastní. Nanebevzetí Panny Marie je slaveno v mnoha katolických zemích. Panna Maria je patronka Francie.

Svátek všech Svatých

 • Svátek všech Svatých se slaví 1. listopadu, stejně jako v jiných katolických zemích.

Konec první světové války

 • Na den 11. listopadu připadá výročí konce první světové války. Tento den je také mezinárodně ctěn jako Den válečných veteránů. Francouzi vzdávají hold padlá pokládáním kytic k hrobům a památníkům padlých válečných hrdinů.

Hod boží vánoční

 • Štědrý den není státním svátkem, jako ani u nás. Boží hod 25. prosince je hlavně svátkem rodinným.

Ilustrační foto: pixabay.com

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.