Štrasburk

Hlavní město Alsaska patřilo po staletí střídavě Francii a Německu. Snad proto se město liší od jiných francouzských měst.  Štrasburk je nejen krásným a osobitým historickým městem a průmyslovým střediskem. Toto zajímavé město hostí i  tak důležité instituce, jako jsou Evropský parlament, Mezinárodní organizaci pro lidská práva, jež pobývá v moderní budově Paláce Evropy v severní části města a množství dalších orgánů Evropské unie.

První krok na půdu Francie

Do Francie můžeme cestovat všelijak. Letecky, vlakem, po silnici, ba i lodí. Většina cestujících z Česka si však „šlápne“ poprvé na francouzské území na Rýnu ve Štrasburku. Mnozí lidé se domnívají, že Štrasburk je německé město. Svým způsoben nejsou tak daleko od pravdy. Má německé jméno a v historii a v historii devětkrát změnil “státní příslušnost” –  podle toho, jestli byli na „koni“ Němci nebo Francouzi.

Francie, Štrasburk

Nádherné hrázděné domy se zdůrazněnou dřevěnou kostrou vytvářejí na ramenech řeky Ill pěkné středověké městečko nazývané Malá Francie.

Zachovalé vývěsní štíty prozrazují a názvy dotvrzují, v jaké uličce příslušného řemesla se nacházíme.

Právě zde si připomínáme historii od sídliště Keltů, pevnosti římských legionářů a hradu starých Germánů, které se staly základem vzkvétajícího města. V něm se neustále mísily hospodářské, kulturní a jazykové prvky Francouzů a Němců. Po Velké francouzské revoluci pak francouzský živel nabýval vrcholu.

Srdce Evropské unie

Říká se, že Evropská unie má dvě srdce: Jedno v Bruselu a druhé ve Štrasburku. To štrasburské má šestnáct „komor“. Z jejich administrativních budov se tahá za evropské nitky. Díky tomu je Štrasburk městem s největší koncentrací úředníků. Sídlí tu mimo jiné:

  • Rada Evropy,
  • Evropský soudní dvůr pro lidská práva
  • a Evropský parlament.

Do budovy Rady Evropy je možno jít s turistickým průvodcem, na prohlídku, do Evropského parlamentu se lze dostat ze studijních důvodů – a nebo na pozvání poslance. 

Po Štrasburku tramvají, na kole či lodí

Štrasburčané jsou právem velmi pyšní, že jezdí v nejmodernějších tramvajích Evropy. Tramvaje mají silně futuristickými tvary, hlášení názvu stanice doprovází pokaždé jiná hudební znělka. Na všech křižovatkách mají tramvaje přednost a díky tomu je to nejrychlejší způsob dopravy po Štrasburku.

  •  Štrasburk drží rekord i v délce stezek pro cyklisty (měří přes 300 km). V počtu jízdních kol se Štrasburku vyrovná snad jen Holandsko.
  • Příjemným dopravním prostředkem k prohlídce města je loď (Štrasburk totiž leží při ústí řeky Ill do Rýna). Každou půl hodinu začíná nová vyhlídková plavba.

Hlavní město Vánoc

Úchvatným se stává Štrasburk v prosinci, když do ulic vtrhnou vánoční trhy. V celém Alsasku se jim říká Christkindlmarkt (Christkindelsmärik). Centrum města ozáří tisíce žárovek, nad chodníky a vozovkami září křišťálové lustry. Dominantou vánočního Štrasburku je obří strom. Jeho zdobení má možná nejdelší historii. První zmínka o vánoční jedli ozdobené jablky, oplatkami a cukrovím pochází už z roku 1605.

  • Nejstarší známé svědectví o osvětleném vánočním stromku pochází rovněž ze Štrasburku. V kázání z roku 1642 se o něm zmínil místní farář J. C. Dannhauer. Městští radní si na výzdobě a různých akcích dávají záležet – aby město nepřišlo o titul „Hlavní město Vánoc“.

Dóm s jedinou věží a orlojem

Návštěvník Štrasburku brzy podlehne jeho kouzlu. Budou se mu líbit romantické kouty nábřeží, kanály lemované květinami, zastřešené mosty.

Historickému centru vévodí gotická katedrála. Je ojedinělá, protože má jenom jednu věž. Je sice vysoká 160 metrů, ale není uprostřed stavby. Na první pohled je zřejmé, že nešlo o architektův záměr ale o nedostatek peněz. Na druhou věž už prostě nebylo. Zasloužilo se o to dlouhé francouzsko-německé přetahování o město. Ani jednomu z potenciálních „vlastníků“ se nechtělo investovat do toho, co by mohla užívat druhá strana.

Dómu sice chybí věž, ale byl „vylepšen“ orlojemhorloge astronomique. Neobvyklá katedrála má i neobvyklou časomíru: zvonkohra na orloji začíná v půl jedné.

  • Naproti chrámu najdete nejstarší lékárnu ve Francii. Vstoupíte dovnitř a kromě medikamentů na vás dýchne 13. století a bylinky zabalené do papírových kornoutů.
  • Kdo dává přednost umění, navštíví Maison de l´Oeuvre Notre Dame s obrovskou sbírkou gotiky a renesance nebo Museé d´Art Moderne, kde jsou díla Arpa, Chagala, Kleea…

Osobnosti a Marseillaise

Štrasburkem se nechali unést Goethe a Rousseau – prožili tu léta. Žil tu také knihtiskař Gutenberg a reformátor Kalvín, prý se, že se tu narodila madame Tussaude. Ale úplně jisté to není.

Naopak jistý je fakt, že v r. 1792 tu G. J. Rouget de Lisle zkomponoval píseň Chant de Guerre de l´arméé du Rhin (válečná píseň rýnské armády). O pár let později se stala francouzskou hymnou pod zkráceným názvem Marseillaise. 

Alsaská gastronomie

Vynikající specialitou jsou „tarte flambée“, takřka papírové těsto, pokryté směsí tvarohu, sýra, slaniny a cibule. To vše zapečené v peci.

K zapití je nejvhodnější sklenice vína. Vždyť  Štrasburk je součástí Alsaska a o něm velký znalec života Ludvík XIV. prohlásil, že je „krásnou zahradou“. Vyhlášená vína jsou  Crémant d´Alsace, Tokay d´Alsace nebo Pinot Blanc.

Foto: Francie, Štrasburk (pixabay.com)

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno