Toulouse  je město v jihozápadní Francii. Leží na pod Pyrenejemi, v oblasti Midi-Pyrenees, napůl cesty mezi Atlantikem a Středozemním mořem. Toulouse je čtvrté největší město ve Francii po Paříži. V Toulouse má sídlo mnoho velkých francouzských i nadnárodních společností, stalo se centrem letectví a vesmírných letů. Toulouse má dvoutisíciletou historii. Pro Francouze je Toulouse “dobrou adresou”, místem ke spokojenému žití.

Toulouse: Historie stará dva tisíce let

Toulouse má za sebou obdivuhodnou dvoutisíciletou historii.

 • Město založili Římané,
 • zpustošili ho Vizigóti,
 • obnovili francouzští vládci.

Střetávali se zde přistěhovalci z Itálie, Portugalska, Španělska i severní Afriky. Paláce a chrámy z červených cihel daly městu středomořsky uvolněnou atmosféru a rovněž přezdívku La ville rose (Růžové město).

Toulouse, bazilika

Bazilika v Toulouse

Nejznámější ze stavebních památek, a také dominanta města, je Basilique de St.-Sernin ze třináctého století. Její věž zdobí pět výrazných stupňovitých pater, které ji zcela nezaměnitelně odlišují od čehokoli podobného v Evropě. Jedná se o největší románskou baziliku na světě.

Ve středověku bylo Toulouse jedním z nejbohatších měst ve Francii. Prodávalo se tu modré barvivo  extrahované z rostlin na bázi dřeva. Tento monopol byl narušen, když portugalští začali importovat do Evropy indigo.

Po Toulouse pěšky, na kole metrem

Centrum života je na náměstí před Capitolem, zdejší radnicí. Informační kancelář cestovního ruchu, Toulouse Tourist Office, je v její zadní části. Třebaže je Toulousse čtvrté největší město Franci, na prohlídku historického jádra je možno vydat se pěšky, není nijak rozsáhlé.

 • K historickému centru města jezdí po celý den bezplatná kyvadlová autobusová linka vede po celý den, kromě neděle. Tyto autobusy jsou obvykle zelené a nemají určené zastávky, staví na znamení cestujících.
 • Pro větší vzdálenosti je možno využít městské dopravy: metro, tramvaje, autobusy. Jízdenky lze zakoupit v prodejních automatech na zastávkách, v autobusech i u řidiče.
 • Jezdit po městě autem se nedoporučuje pro nedostatek parkovacích míst.
 • Mnozí turisté využívají i možnost vypůjčit si bicykl v jedné z víc než dvou set půjčoven. V turistickém centru, ale i na jiných místech,  jsou k dispozici mapy cyklostezek i pravidla pro využití této služby.

Památky Toulouse

 • Basilique Saint Sernin: Bazilika z 11. století, částečně obnovená slavným francouzským architektem Viollet-le-Duc.
 • Hôtel d’Assézat: Jedno z nejatraktivnějších z mnoha starých sídel města
 • Capitole: Impozantní a palácová radnice a divadlo. Její nádherná fasáda směřující k velkému Place du Capitole
 • Pont-Neuf:  Jediný starý most přes řeku Garonne, postavený mezi lety 1544 a 1626
 • Le Couvent des Jacobins: Klášter a kostel byl postaven ve 13. století, aby bojoval proti místní „cathare“ – kacířství. Kostelní část je velmi zajímavá, obsahuje památky Tomáše Akvinského.Neobvyklý a velmi vysoký sloup ve tvaru „palmy“ udržuje střechu, důkaz starého evropského mistrovstvá stavebních technik. Klášter vystavěný z červených cihel a mramoru je útočištěm klidu a krásy, s pěknou výhodou.
 • Městský park u Grand Rond: Jihovýchodně od centra města
 • Les Augustins: Bývalý lášterní kostel, dnes je muzeum umění
 • Les Abattoirs: Moderní muzeum umění. Je zde také hezká zahrada s krásným výhledem na řeku Garonne
 • Georges Labit Museum: Muzeum asijských umění a egyptských památek v exotické a středomořské zahradě. Bylo postaveno v roce 1893.
 • Canal du Midi nebo Canal des Deux Mers: 240 km dlouhý kanál na jihu Francie le Midi. Kanál spojuje řeku Garonne s Etangem Thau na Středozemním moři. Canal du Midi je zařazen do seznamu světového dědictví UNESCO

Airbus, to je Toulouse

Společnost Airbus nabízí prohlídky svých zařízení ve francouzštině a angličtině. Prohlídka trvá asi 60 minut. Výklad podává průvodce, návštěva zahrnuje promítání propagačního historického videa a pohled na výrobní linku A380.

 • Fotografování je přísně zakázáno;
 • návštěvník si musí přinést fototografii.
 • Prohlídku je třeba rezervovat předem, zvláště anglicky mluvící turisté.
 • Zavřeno je v neděli.

Městskou hromadnou dopravou se tam lze dostat tramvají do Andromede Lycee, pak asi 15 minut pěšky – budovy Airbusu jsou dobře vidět. Celá cesta trvá asi hodinu.

Rugby – hlavní sport v Toulousse

Máte-li štěstí, že jste v Toulouse v den zápasu v rugby, je zajímavé sledovat davy lidí a vzrušení všech. Na stadionu lze nasát atmosféru a vidět jeden z nejlepších evropských týmů Ragby Union – Stade Toulousain.

Dobré místo k životu

Bohatá historie, architektonická čistota, příjemné podnebí i vysoká životní úroveň – to jsou důvody, že mít adresu v Toulouse Francouze láká. Když deník Libération před časem uskutečnil mezi čtenáři průzkum, kde by si přáli žít, Toulouse s převahou zvítězilo. K bydlení lákalo dva z tří Francouzů. Toulouse  připomíná úspěšná a prosluněná kalifornská města. Je tu jeden rozdíl. Obyvatelé Toulouse se skutečně otevírali všem cizím vlivům. Nikdy však neodkládali cenné zkušenosti svých předků. Proto město voní zvláštní směsicí starého a nového. Město nikdy nemělo dostatek přírodních zdrojů, například suroviny k výrobě energie. To na druhou stranu usnadnilo pronikání takzvané nové ekonomiky.

Foto: Bazilika v Toulouse (pixabay.com)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.