Francouzská Korsika je ostrov leží ve Středozemním moři, a tak je možno se na ni dostat jedině lodním trajektem. Podle toho, odkud zájemci o přepravu přijíždějí, lze použít trajektovou přepravu z přístavů v Nice, Livorna nebo Janov. Rezervovat si lodní lístek předem je víc než prozíravé. Je to možné on-line nebo prostřednictvím některé české cestovní kanceláře.

Na Korsiku trajektem

Trajektovou přepravu na Korsiku zajišťují především plavidla společnosti Corsica ferries. Vyjíždějí z Livorna, Nice nebo z Janova. Janov je od Korsiky nejvzdálenější, takže cesta trvá nejdéle – a také stojí nejvíc ze všech možností.

Rezervace z pohodlí domova

Trajekt společnosti Corsica ferries

Třebaže někteří cestovatelé mají to štěstí, že se k trajektu dostavili tak říkajíc “naslepo” a podařilo se jim koupit bez problémů lodní lístek obecně tento postup nelze doporučit.

 • Právě naopak – rezervace  lístku předem je nanejvýš vhodná.

V současné době to velice snadné – vše lze zařídit z domova od počítače. Na internetu stačí vyhledat rezervační systém přepravní společnosti.

Nebo – a opět to lze učit prostřednictvím internetu – pověřit rezervací nějakou cestovní kancelář, která má Korsiku ve svém portfóliu.

Nezapomeňte

 • Doklad o zaplacení je dobré vytisknout si a mít na seřadišti při naloďování při ruce pro kontrolu.
 • Doporučuje se být v přístavu asi dvě hodiny před časem odplutí.

 

Pohádková dovolená na Korsice

Korsika byla obydlena už v době kamenné, jak dokazují dolmeny a menhiry. Ve starověku tu přistávali Féničané, Etruskové, Řekové založili dnešní Alereiu, Římané si odtud vozili otroky. Korzáři, po nichž dostal ostrov své jméno a do znaku hlavičku piráta, sužovali krajinu po staletí, takže se obyvatelé uchylovali do vnitrozemí.

 • O nadvládu ve Středomoří tu od 12. století střídavě bojovaly bohaté italské městské státy Pisanů, Benátčanů i Janovanů, ale také aragonský král.
 • I Anglie tu měla svůj vliv.
 • Francii připadl ostrov roku 1769, za vlády Ludvíka XV.

Korsičané nemohli spoléhat na spravedlnost dobyvatelů, a tak brali právo do svých rukou – odtud jejich známá vendetta – krevní msta.

Ostrov plný barev

Typické zelené a modrozelené okenice kontrastují s růžovými stěnami domů, porostlými fialově kvetoucími bouganviliemi. Hospodyňky vyvěšují z oken vlajkoslávu vypraného prádla pomocí kladkového zařízení, muži posedávají v přístavní hospůdce.

Hory, pláže a příroda

Na Korsice jsou fantastická místa, kde hodiny nepotkáte človíčka. Na dobře značených horských cestách se lze kochat proměnlivou krásou země, zelenkavě či modře probleskujícím mořem, čistým vzduchem provoněným vůní zdejších jedinečných květin.

 • V chráněné oblasti se nesmí stanovat.
 • Koupání u dlouhých přívětivých písečných pláží v mělčím Tyrhénském moři na východě ostrova přivádí k nadšení všechny milovníky vody.

Nedotčeny zůstávají azurově modravé laguny s krajkovými hřebínky vln běžícími po bělostném písku západního pobřeží. Právě sem táhnou ke tření jeseteři a odtud pochází korsický kaviár.

Také v horách si jak romantici, tak znalci přírody připadají jako v ráji. V mnohotvárné krajině je možné zkoumat neuvěřitelných 2500 rostlinných druhů.

 • Svéráz dodává kraji do výšky 900 metrů macchie, voňavý nižší porost keříků levandule, tymiánu, kvetoucí myrty, rozmarýnu.
 • Lze tu nalézt množství endemitů, rostlin i zvířat, které se vyskytují jenom a pouze na Korsice.
 • Háje olivovníků a pinií střídají eukalypty se vzdušnými kořeny, platany, cedry libanonské, araukárie.
 • Na východním pobřeží se zase nacházejí háje korkového dubu nebo lesy kaštanovníků s jedlými kaštany.

Foto: Trajekt společnosti Corsica ferries (pixabay.com)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.