Státní vlajka Francie je tvořena trikolorou. Tři stejně široké pruhy – modrý, bílý a červený – jsou na vlajce Francie umístěny svisle. To sice není ojedinělé, ale méně časté než vedení pruhů vodorovně . Historie vlajky Francie se počítá od konce devatenáctého století. Francouzi často používají symbolu trikolory, ale pokud možno v takové úpravě, aby byly barvy vedeny ve správném pořadí a svisle.

Francouzská vlajka: Svislá trikolora

Oficiální státní vlajka Francie je obdélní v poměru stran 2 (výška) : 3 (šířka). Vlajka trojbarevná, a to modro-bílo-červená. Barvy jsou vedeny ve třech svislých stejně širokých pruzích, přičemž pořadí barev musí bát zásadně zachováno.

Státní vlajka Francie

Barvy vycházejí z historických souvislostí, kdy bílá byla oficiální královská barva rodu Bourbonů, obklopena barvou modrou a červenou – atributy hlavního města Paříže.

Všeobecně se uvádí, že byla vlajka Francie v této podobě poprvé uznána jako státní symbol v revolučním roce 1790. Tehdy byla symbolem svobody. Kokardy z trikolóry byly za revoluce nošeny na znamení sympatií, symbolických barev bylo použito i při dobytí Bastily.

Výzbam barev vlajky Francie

Pořadí barev a jejich symbolika se měnily, krom toho se v roce 1815 po instalaci Bourbonů začala znovu na čas používat jejich bílá vlajka. Při revolučních událostech roku 1848 byla na barikádách používána vlajka rudá (značící krev) – tím se význam červené barvy posunul v symbolika prolité krve komunardů (symbol přezvalo světové komunistické hnutí). Po zklidnění situace byla přijata vlajka modro-bílo-červená, a tento stav trvá do současných dní.

  • Ve směru k žerdi je modrý pruh, červená je krajní.

Námořní a letecké síly Francie

  1. Trikoloru na své vlajce používá i francouzské námořnictvo. Jen má jiný poměr stran (2 : 3) a nestejně široké pruhy (poměr 30 : 33 : 37, od modré k červené).
  2. Také francouzské vzdušné síly nesou na svých strojích trikoloru – terč, v němž je modrá uprostřed, pak bílá a okrajový pásek kruhu je červený.

Přesné barvy francouzské vlajky

S rozšířením nových zobrazovacích a polygrafických možností byl předpis o podobě francouzské vlajky doplněn ještě o mezinárodně uznávané tóny ve škále tiskařských barev. Předepsanými odstíny jsou:

  • Pantone Reflex Blue pro modrou (přibližně CMYK 100,70,0,5; RGB #171796)
  • Red 032 pro červenou (přibližně CMYK 0,90,86,0; RGB #ED2E38).

Trikolora je ve Francii v úctě

Francouzi používají svou trikoloru často a rádi. Bývá jí nasvětlena Eiffelova věž (modrá nahoře, červená dole), motivu trikolory bývá používáno na dresech sportovní reprezentace, označují se jí sportovní fanoušci, francouzské výrobky, lidé si pásku s trikolorou připínají na oděv ve významné svátky. V takovém případě je z trikolory obvykle vytvořena kokarda a pásky volně splývají, aby bylo zachováno vodorovné řazení pruhů.

Foto: Státní vlajka Francie (pixabay.com)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.