Rozlehlé údolí mezi řekami Loira a Cher, necelých 150 kilometrů jižně a jihozápadně od Paříže, je nazýváno údolím králů nebo cestou králů. Oblast mezi oběma řekami, mezi městy Orléans a Tours nabízí k prohlídce desítky hradů a zámků, které jsou zhmotněním slávy a bohatství Francie v období středověku a renesance. Jsou tam tvrze z 9. století, kdy se krajem potloukali loupeživí Vikingové, i bohatá sídla, jejichž jediným smyslem bylo demonstrovat moc a vkus panovníka. Přirozeným východiskem je město Blois na půl cesty mezi Orléans a Tours.

S cestovkou nebo po vlastní ose

V okruhu zhruba dvaceti kilometrů od Blois jsou zámky označované za hlavní atrakce oblasti. Pokud český turista zvolí prohlídku zámků s pomocí cestovní kanceláře, je trasa cesty pevně stanovena. Je dobré předem vědět, zda je v ceně zájezdu vstupné na zámky.

Ti, kteří jedou na vlastní pěst, mohou „zámeckou oblast“ prozkoumat za tři až pět dnů, nebo také za několik let. Podle toho, co všechno a jak podrobně chtějí vidět.

Město, kde se zastavil čas

Zámky na Loiře, Villandry

Město Blois na obou březích široké a v oněch místech mělké Loiry přenese návštěvníka o sto let zpět. Oba břehy Loiry jsou zarostlé trávou a při pohledu z podzámčí přes řeku to vypadá, jako by se tam kdysi dávno zastavil čas.

  • Pokud se z Blois vypravíte dál na západ a překročíte pomyslnou hranici u města Tours, dovede vás Loira k zámku Villandry , jehož zahrady mnozí označují za nejkrásnější ve Francii.
  • K místům, která jsou pro návštěvníky údolí Loiry téměř „povinná“, patří mj. i zámky Amboise nebo Chenonceau.

Zámky na Loiře: Program na několik let

Ainay-le-Vieil Chambord Montsoreau
Amboise Chamerolles Moulin
Anet Châteaudun Nantes
Angers Châteauneuf-sur-Loire Oiron
Argy Chaumont-sur-Loire Plessis-Bourré
Azay-le-Ferron Chenonceau Rivau
Azay-le-Rideau Cheverny Saché
Beauregard Chinon Saint-Brisson
Bellegarde La Bussière Sarzay
Blois Langelais Saumur
Boumois Loches Serrant
Bourdaisière Lude Sully-sur-Loire
Brissac Luynes Talcy
Candé Menars Tours
Clermont Meung-sur-Loire Troussay
Clos Lucé Montgeoffroy Ussé
Ferté Montpoupon Valençay
Fougères-sur-Bièvre Montrésor Verrerie
Gien Montreuil-Bellay Villandry
Gizeux Montrichard Villesavin

Zámky na Loiře: Tipy

Blois

  • Zámek ve stejnojmenném městě byl v 15. až 17. století hlavním místem dvorních intrik. Odehrála se tam i jedna z temných epizod francouzských dějin z dob válek mezi hugenoty a katolíky. Král Jindřich III. nechal na zámku v prosinci 1588 úkladně zavraždit vévodu z Guise. Zámek je přístupný celý rok.

Chambord

  • Největší a nejrozlehlejší stavební dílo v údolí Loiry. Zámecký komplex o čtyřech stech místnostech v obrovském parku je zahalen mnoha tajemstvími a záhadami, nad nimiž si historikové dosud lámou hlavy. Neví se, zda byl jeho architektem Domenico de Cortone, nebo dokonce Leonardo da Vinci, jemuž je připisován přinejmenším projekt dvojitého točitého schodiště. Zámek postavený v 1. polovině 16. století je otevřen celý rok.

Cheverny

  • Zhruba o sto let mladší zámek než Chambord už se ani nesnaží předstírat, že by kdy měl význam z vojenského hlediska. Je to architektonický komplex, jehož tvůrcům záleželo především na jednoduchosti a eleganci. Na zámku je jedna z nejpozoruhodnějších kolekcí dobového nábytku.

Chaumont

  • Za nejpozoruhodnější část zámku jsou označovány jeho konírny. Zámek ze 16. století přímo na břehu Loiry patří k těm, které se ještě „tváří“ jako vojenské pevnosti. Zámek je otevřen od dubna do konce září.

Hotely a kempinky

Bydlení v hotelích není ve Francii právě laciné. Většina hotelů má své nejnižší ceny na vývěsním štítě nebo alespoň na viditelném místě u vstupu. Pokud hodláte v údolí Loiry strávit několik dnů, je výhodnější ubytovat se na jednom místě, neboť cena bývá v takovém případě o něco příznivější.

  • Turistické (“baťůžkářské”) ubytovny (hostely) přílišným pohodlím neoplývají, ale jsou levné.
  • Ještě lacinější jsou kempinky. Kempinkových osad (v některých si lze postavit stan, zaparkovat nebo pronajmout obytný přívěs či najmout chatku) je ve Francii mnoho.
  • Pokud chcete bydlet přímo ve městě, bývá pravidlem, že nejlacinější hotely se nacházejí v blízkosti nádraží.

Úsměvné upozornění: V každém francouzském městě najdete Hotel de Ville. Tam se ale ubytovat nepokoušejte. Toto slovní spojení totiž označuje radnici.

Foto: Zámky na Loiře, Villandry (pixabay.com)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.